S účinností od 1.4.2012 je zavedeno očkování dívek ve věku od 13 do 14 let proti lidskému papilomaviru známé též jako očkování proti rakovině děložního čípku. Uvítáme pokud se budou rodiče sami hlásit , neboť očkování je nepovinné , ale hrazené státem. Jelikož cenový rozdíl jednotlivých vakcín se liší je nutné vědět , že vakcína Cervarix je uhrazena v celé míře , zatímco vakcína Silgard je  hrazena jen částečně. Více informací Vám sdělí lékař v ordinaci.

 

 

CERVARIX NEBO SILGARD?

 

    V české republice jsou zatím na trhu dvě očkovací látky, SILGARD a CERVARIX.

 

       To že je máme je obrovský úspěch, který může zcela změnit obor gynekologie. Nedá se říci, že existuje nějaká skupina žen či dívek, pro niž by jedna nebo druhá vakcína byla vhodnější. Na druhou stranu, ale také není pravda, že jsou zcela zaměnitelné. Každá z těchto vakcín jde poněkud odlišnou cestou. 

 

    Obě působí proti dvěma nejčastějším vysokorizikovým typům tohoto viru - proti HPV 16 a 18, které jsou dohromady zodpovědné za 70% případů karcinomu děložního hrdla.  

 

    Vakcína Silgard navíc chrání proti HPV 6 a 11, které způsobují bradavčité výrůstky (condylomata acuminata).

 

      Vakcína Cervarix se soustřeďuje pouze na rakovinu děložního čípku, ale díky inovativní pomocné látce AS04 (fosfolipid adsorbovaný (nevstřebatelný) na oxid hlinitý) však dosahuje vyšší imunitní odpovědi. Již nyní proto může doložit zkříženou protektivitu (ochranu) ještě k dalším dvěma častým vysokorozikovým typům HPV- 45 a 31.

 

Informace o vakcíně Silgard

  • Silgard, injekční suspenze v přeplněné injekční stříkačce, vakcína proti lidskému papilomaviru [6, 11, 16, 18] (rekombinantní, adsorbovaná)
  • Vakcína Silgard se podává injekčně ve 3 dávkách
  • Vakcína Silgard nezabrání vzniku všech typů rakoviny děložního čípku a předrakovinných změn vulvy nebo vagíny, takže je důležité pokračovat v pravidelných gynekologických prohlídkách a vyšetřeních včetně onkologického screeningu.
  • Vakcína Silgard onemocnění nevyléčí
  • www.vsecomuzu.cz/uvod/

Silgard 0.5ml ims.inj.sus.1x0.5ml (ps+2j

Cervarix

 

Cervarix je vakcína určená pro prevenci přednádorových změn a rakoviny děložního čípku způsobených lidskými papilomaviry (HPV) typu 16 a 18. Tyto typy jsou zodpovědné za více jak 70 % případů onemocnění rakovinou děložního čípku.

Vakcína CervarixTM obsahuje adjuvantní systém AS04. Adjuvantní systém představuje pomocné látky, které jsou použity v kombinaci s antigeny ve vakcíně.

Ideálním okamžikem k očkování je období ještě před zahájením pohlavního života, ale prospěch z očkování mají i ženy, které již pohlavním životem žijí. Očkování sestává ze tří injekcí aplikovaných do deltového svalu. Druhá dávka se podává měsíc po první a třetí pět měsíců po druhé dávce. O případné nutnosti možného přeočkování rozhodnou až dlouhodobá sledování.

Až 80 % žen se setká ve svém životě s HPV infekcí a pouze v 50 – 80 % případů infekce spontánně odezní. Zbytek případů přechází do tzv. perzistentní infekce, která je prvním předpokladem vzniku přednádorových změn. Toto riziko se s věkem zvyšuje. Každá žena by měla o tomto riziku uvažovat a informovat se o možnostech prevence u svého gynekologa.

Samo očkování proti rakovině děložního čípku však není dostatečnou ochranou. Cervarix nabízí ženám ochranu proti dvěma nejčastějším onkogenním HPV typům 16 a 18, které způsobují více jak 70% případů rakoviny děložního čípku. Proto jsou pravidelné gynekologické prohlídky společně s očkováním nejlepší možnou ochranou před onemocněním rakovinou děložního čípku.

  • více informací o cenách a akcích zdravotních pojišťoven naleznete na www.cervarix.cz
  • Cervarix inj.sus. 1x0.5ml + j.