Příznaky a projevy pneumokokové infekce

Bakterie pneumokoku způsobují široké spektrum vážných nemocí, jako jsou život ohrožující invazivní onemocnění - zánět mozkových blan, otrava krve a závažné formy zápalu plic.

V některých případech bakterie pneumokoku způsobuje méně závažná, ale velmi častá a nepříjemná onemocnění, jako jsou záněty středního ucha, záněty dutin, záněty průdušek.

Onemocnění způsobené pneumokokem obvykle propuká v okamžiku, kdy je imunita dítěte oslabena. Pneumokoky jsou totiž často přítomny u zdravých dětí i dospělých, aniž by jim způsobovaly jakékoliv zdravotní komplikace. Pokud ale dojde k oslabení imunity, bakterie mohou vyvolat zmíněná pneumokoková onemocnění

očkovací  látky :

Synflorix

Synflorix = pneumokoková polysacharidová konjugovaná vakcína (adsorbovaná), Synflorix navíc pomáhá chránit každé druhé očkované dítě proti velmi častým a bolestivým zánětům středního ucha způsobeným pneumokoky. Synflorix byl v roce 2010 na Světovém vakcínovém kongresu ve Washingtonu zvolen vítězem v kategorii ,,Nejlepší profylaktická vakcína". Synflorix je plně hrazen ze zdravotního pojištění pro děti, které splňují podmínky dané zákonem 362/2009 Sb.

 

Prevenar 13

Prevenar 13 je pneumokoková polysacharidová konjugovaná vakcína určená k očkování proti invazivním pneumokokovým infekcím u dětí ve věku od 6 týdnů do 17 let a dospělých osob starších 18 let.

Prevenar pomáhá chránit proti takovým onemocněním, jako jsou meningitida (zánět mozkových blan), sepse nebo bakteriemie (bakterie v krevním oběhu), u dětí pak i pneumonie (zánět plic) a infekce ucha, způsobené 13 typy bakterie Streptococcus pneumoniae.