První pomoc při akutním zvracení

  • vyvolaném zejména dietní chybou či akutním virovým infektem spojeným s poruchou gastro-intestinálního traktu
  • dyspepsie není nemocí sama o sobě. Jedná se o soubor trávicích potíží, které jsou projevem různých chorob trávicí trubice. Může však být průvodním jevem onemocnění také jiných orgánů. Zahrnuje potíže jako pocity plnosti, netrávení, říhání, pálení žáhy, pocity na zvracení, nadýmání, kyselý nebo hořký pocit v ústech apod. Tyto problémy mohou být doprovázeny bolestí, zvracením, průjmem nebo zácpou.
  • zejména u dětí dochází při výše uvedeném k rychlé dehydrataci, proto je nejdůležitější zajistit hlavně dostatečný příjem tekutin. Při akutním zvracení musí být tekutiny podávány po lžičkách.
  • vhodné tekutiny: černý, ne příliš silný oslazený čaj bez citrónu, voda (ideální je minerální voda Korunní neperlivá), pokud tyto tekutiny dítě razantně odmítá, je možné akceptovat veškteré ostatní tekutiny včetně Coca-Coly, od které se už v dnešní době spíše upouští z hlediska vysokého obsahu kofeinu. Veškeré podávané tekutiny musí být ledové. V akutní fázi zvracení se doporučuje 6 hodinová čajová pauza, kdy podáváme pouze tekutiny, tzn. žádnou stravu, i pokud by o ni dítě žádalo, jelikož by došlo s největší pravděpodobností k opětovnému zvracení.
  • v lékárně je možné si zakoupit tzv. rehydratační roztoky". Patří mezi ně např. známý ,,Kulíšek", ale i mnoho dalších. Nejsou na lékařský předpis, tudíž je zakoupíte volně v lékárně.
  • po 6 hodinové čajové pauze, pokud už dítě nezvrací, je možno začít s dietní stravou ( ideální je začít se suchým bílým starším pečivem, dále možno přidat suchou rýži, drůbeží ne příliš mastný vývar, bezmléčné kaše z lékárny, naškrabaná mrkev aj.dietní strava. Je nutno vyloučit mléko, přepalované tuky, tučné výrobky, silně kořeněné jídlo aj.)
  • při dyspepsii je samozřejmě potřebné navštívit svého praktického lékaře. Tato stránka tudíž slouží pouze jako pomocné vodítko, nikoli jako samotné řešení potíží Vašeho dítěte.