Snižování tělesné teploty dítěte

Přesný návod poskytnout nelze. Rozhodování je třeba řešit vždy v kontextu okolností.

Fyzikální snižování tělesné teploty

  • Zábaly: dítě zabalíme do osušky namočené ve vlažné vodě cca 25stC teplé a ponecháme je v zábalu 10-15 minut. Namočená osuška by měla zakrývat hrudník a břicho dítěte, dolní končetiny . Dítě již ničím nepřikrýváme. Zábal můžeme opakovat 3x během 2 hodin dle potřeby. Je nutné dbát na přiměřenou teplotu prostředí kolem 24stC. Usne-li  dítě v zábalu  , necháme je dokud se neprobudí.
  • Omývání houbou: vanu nebo malou vaničku naplníme mírně teplou vodou teploty mezi 29-32stC do výšky vody 3-5cm. Dítě posadíme do vody,neboť je to příjemnější než dítě do vody položit. Potom za pomoci houby omýváme trup a končetiny. Voda se bude z těla vypařovat a bude je tak ochlazovat. Teplota v místnosti by měla být kolem 24stC. Délka omývání by měla být tak dlouhá,dokud nedosáhneme požadovaného snížení teploty a většinou se doporučuje omývání v délce 10-30-40 minut v závislosti na komfortu dítěte. Pokud je přítomen svalový třes nebo ,,husí kůže", omývání ukončíme, neboť v tomto případě vyvoláním svalového třesu nebo stresu u dítěte můžeme paradoxně vyvolat zvýšení teploty.
  • Sprchování: není obecně doporučováno u malých dětí,protože není dětmi dobře tolerováno a může vést k vzestupu teploty. U starších lze šetrné sprchování použít dle tolerance.

Při léčení horečky je nutno rovněž dbát na dostatečný přívod tekutin dítěti, úpravu teploty v místnosti pobytu dítěte,vhodné oblečení dítěte!

K fyzikálnímu snižování tělesné teploty neodmyslitelně patří antipyretika (léky ke snižování tělesní teploty), jejich formu, druh a dávkování doporučí lékař.

Vždy je nutné mít doma k dispozici antipyretika(Paralen, Panadol) popř.antiflogistika ( Nurofen, Ibalgin), doporučené dávkování a aj.důležité informace naleznete v příbalovém letáku.

Čerpaná literatura: Diagnostický a léčebný postup pro lékaře v primární péči 2005, Gut Josef, Honomichlová Helena, Hoza Josef aj.